13' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μπαλιά του Γιάκολις στο κεφάλι του Ντεβινσέτι που αστοχεί από πολύ καλή θέση.

20' Κίτρινη στον Βασιλείου για χέρι σε υποσχόμενη επιθετική ενέργεια του Γιάκολις

22' Κεφαλιά του Μπένσιοπ από καλή θέση, η μπάλα άουτ

31' 1-0 το ΑΠΟΕΛ με τον Τόμας Ντεβινσέτι από πάσα του Γέφτοβιτς που ίσως να θέλησε να σουτάρει δίνοντας τελικά την ασιστ. Πανηγύρισε έντονα ο Ουζουνίδης.

95' Γκολ το ΑΠΟΕΛ και 4-1 το ΑΠΟΕΛ. Και πάλι ο Μούσα Αλ Τάμαρι

Τέλος α' ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Δύο αλλαγές ο Απόλλων. Μέσα Αγκίρε και Ματέι, εκτός Βασιλείου και Ντένιτς

52' Άστοχο το διαγώνιο εντός περιοχής σου του Ζιοάο Πέδρο. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα
(LIVE) ΑΠΟΕΛ 1-0 Απόλλων

58' Από μακριά, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεβινσέτι, αποκρούει σε κόρνερ ο Μόλ

63’ Μετά από κόρνερ του Ματέι, ο Γιούστε την κεφαλιά η μπάλα μόλις έξω. Τεράστια ευκαιρία για τους κυανόλευκους.

65' Μέσα σε ένα λεπτό ο Σακέτι δέχεται πρώτη κίτρινη κάρτα (αυστηρή) και αμέσως μετά σε επόμενη φάση, κάνει φάουλ για δεύτερη κίτρινη στον Γιάκολις. Η δεύτερη δεν δόθηκε και στιος διαμαρτυρίες των παικτών του ΑΠΟΕΛ κιτρινίστηκε ο Γιάκολις.

69' Ρίχνει στον αγώνα τον Αλ Τάμαρι ο Ουζουνίδης αντί του Γέφτοβιτς

70' 1-1 ο Απόλλων. Φοβερό γκολ από τον Σακέτι. Δέχεται πάσα από τον Παπουλή και εκτός περιοχής με ένα εκπληκτικό πλασε με δύναμη, στέλνει την μπάλα στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μπέλετς.

77' Μεγάλη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι, ο Μολ εκτός περιοχής βγήκε και απέκρουσε το πλασέ του.

80' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Γιάκολις, πρώτη κεφαλιά από τον Άλεφ και μονος ο Σάβιτς από κοντα με κεφαλιά δεν ευστοχεί

82' Σουτ από πλάγια θέση από τον Χαλένιους, η μπάλα έξω.

85' Μεσα ο Βιντιγκάλ αντί του Γιάκολις

86' Ο Βιντιγκάλ βγάζει μόνο τον Χαλένιους απέναντι από τον Μόλ, αλλά δεν μπορεί να τον νικήσει. Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ που πιέζει.

88' Ο Ντεβινσέτι με απευθείας εκτέλεση φάουλ αναγκάζει τον Μόλ να "πετάξει" στη γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ

90' 4 λεπτά καθυστέρηση

90' Γκολ το ΑΠΟΕΛ με τον Μούσα Αλ Τάμαρι. Φοβερό γκολ. Πάσα από τον Γουίλερ  από απέναντι, σταματά την μπάλα ο Τάμαρι και με ένα άπιαστο πλασέ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στα δίκτυα. Εξξαλλοι πανηγυρισμοί από Ουζουνίδη και κόσμο του ΑΠΟΕΛ

93' 3-1 το ΑΠΟΕΛ. Ο Χαλένιους με πλασέ λίγο έξω από την περιοχή.

4-1 στο 95'  με τον Αλ Τάμαρι. Θρίαμβος για το ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις, Πάβλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Γένσεν, Γουίλερ, Γέβτοβιτς, Σάβιτς, Άλεφ

Ο Ελλαδίτης τεχνικός, σε σχέση με την τελευταία ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ ενάντια στην ΑΕΚ, πραγματοποίησε τρεις αλλαγές.

Συγκεκριμένα, εκτός έμειναν οι Τάμαρι, Μάτιτς και Ιωάννου, με τους Γιάκολις, Σάβιτς και Άλεφ να παίρνουν φανέλα βασικού.

Απόλλων: Μολ, Ενσούε, Σακέτι, Βασιλείου, Πίττας, Πέδρο, Ντένιτς, Χάμπος, Παπουλής, Γιούστε, Μπένσοπ.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Κύπριος τεχνικός, προχώρησε σε έξι αλλαγές, αφήνοντας εκτός τους Σελίμοβιτς, Αντωνιάδη, Σαρντινέρο, Αγκίρε, Σαλάϊ και Γιαννιώτα. Στις θέσεις τους μπήκαν οι Ενσούε, Βασιλείου, Ντένιτς, Χάμπος Κυριάκου, Γιούστε και Μπένσοπ, σε σχέση με τον αγώνα ενάντια στην Πάφος FC.